Predstavljen Mali razgovorni bajaško-virovski rječnik

U utorak 19. prosinca u našoj školi predstavljen je Mali razgovorni bajaško-virovski rječnik koji je započet kao dio projekta Identitet, kultura, nacionalnost, zavičaj i domovina u šk. god. 2022./2023. Voditeljice tog projekta su učiteljice Katarina Franjo i Ivana Dautanec, a sudionici učenici ovogodišnjega 6. a i 6. b razreda.

Program Mali razgovorni bajaško-virovski rječnik prijavljen je na Javni poziv za sufinanciranje posebnih programa nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj u 2023. koji je raspisalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja te je financiran sredstvima dobivenima na navedenom javnom pozivu.

Koordinatorica Programa bila je učiteljica Nataša Sušanj, suradnici su bili dr. sc. Petar Radosavljević, izvanredni prof. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i naša školska knjižničarka Đurđica Krčmar Zalar.

Na predstavljanju je pribivao i ravnatelj Centra za socijalnu skrb Đurđevac Daniel Rupić te je u svom govoru istaknuo da je ovo pravi primjer kako se radi na poboljšanju odnosa suživota s nacionalnim manjinama, dok je ravnateljica Škole Marica Cik Adaković izrazila svoje zadovoljstvo suradnjom roditelja, učenika, učitelja, stručnih suradnika i vanjskih suradnika kojom je nastao ovaj hvalevrijedan Rječnik.

Cilj osmišljavanja i tiskanja ovoga rječnika je da se zabilježe razgovorne riječi bajaškoga (kojim govore Romi u Virju) i virovskoga dijalekta da bi se očuvalo jezično nasljeđe našega kraja, ali i da bi se ove dvije različite kulture još bolje upoznale, jer ipak žive u istome zavičaju.

Pročitajte tekstove i pogledajte fotogaleriju na sljedećim poveznicama:

Danijela Sunara-Jozek, prof.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 21. 12. 2023.