31. Kajkavski etnografski kviz

Na veselje svih prijatelja zavičajne kajkavštine i čuvara baštine i ove se godine, 8. studenog, održao Kajkavski etnografski kviz u Glazbenoj dvorani naše škole.

Prije trideset i jednu godinu održan je prvi puta prema ideji naše ravnateljice Marice Cik Adaković. Tada mu je cilj bio da učenici osnovnih škola razviju ljubav prema domaćem kajkavskom zavičajnom govoru, da što bolje upoznaju život svojih baka i djedova, da ne zaborave kako su im pređi govorili i kakve su igre igrali kada su bili djeca, kakvim su se alatima služili, odjeću nosili, jela pripremali... I dandanas cilj Kviza je isti, a učenici se i dalje sa svojim mentorima trude u očuvanju i njegovanju drage kajkavske riječi i zavičajne baštine.

Na samom početku Kviza prisutnima se obratila ravnateljica naše škole Marica Cik Adaković pozdravivši drage goste i prijatelje. Kvizaše i gledatelje upoznala je sa stručnim povjerenstvom koji su predstavljali Anđelka Rihtarić, Davorin Hećimović i Nikola Cik.

Čuvari tradicije ovogodišnjeg Kviza došli su nam iz škola: iz III. osnovne škole Varaždin došle su Iva Tržec (5. r.) i Petra Tržec (8. r.) s mentoricom učiteljicom Draganom Sever, iz Osnovne škole Ferdinandovac došli su Rok Fuček i Fran Aleksa (5. r.) s mentoricom učiteljicom Lidijom Levačić Mesarov, a našu školu predstavljale su Lara Brcković i Emina Račan (8. r.) te njihova mentorica učiteljica Katarina Franjo.

Svojim nastupom sve su obradovali i oni najmlađi – vrtićanci iz Dječjeg vrtića Bregunica iz Novog Virja (ravnateljica Željka Hrženjak i odgojiteljica Danijela Matekov) te Dječjeg vrtića Zrno iz Virja (ravnateljica Maja Šobak i pedagoginja Iva Ravlić, te odgojiteljice Željka Gabaj, Tamara Brežnjak i Iva Gregurić Đurišević).

Program Kviza na kajkavskom vodila je naša učenica Lea Špoljar, a pravila igre objašnjavala učiteljica Silvana Bebek.

U pauzama od igara, krasnoslova i projekata nastupali su – Tamburaški orkestar voditelja Dražena Štefana i Mala folklorna grupa učiteljice Mirjane Gašparić. Nastupom, točnije recitalom Nebeske luči počastili su nas naši gosti Osnovne škole Vladimir Nazor, Sv. Ilija (učenice Nika Ribić, Nika Đurkas, Ema Kefelja, Simona Benc) mentorice učiteljice Maje Priher. Učenici iste škole otplesali su i ples menuet te nas tako vratili u neka druga, daleka vremena, a njih je vodila učiteljica Jelena Keretić.

Kviz je na sveopće zadovoljstvo veselo protekao - u zajedničkom druženju, njegovanju zavičajne kajkavštine i kulturne baštine, prijateljskom ozračju i natjecateljskom duhu - odličan uvod u predstojeću Predmartinjsku večer kulture.

Fala vam kaj vodite brigo o jezični i kulturni baštini svojega kreja!

O Kvizu možete pročitati i ovdje.

Fotografije: Đuro Grčić

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 8. 11. 2023.