Dan otvorenih učionica 2024.

U ovo suvremeno doba kada smo sve više svjesni važnosti očuvanja zdravlja, naročito mentalnog, učitelji i stručni suradnici naše škole odlučili su organizirati nešto drugačiji Dan otvorenih učionica s temom Čuvajmo zdravlje zajedno.

Dan otvorenih učionica održao se u utorak 30. travnja, u popodnevnim satima, na vanjskim prostorima naše škole te nogometnom terenu NK Podravac Virje. Tema vezana uz zdravlje ostvarila se igranjem različitih igara spretnosti i natjecateljskoga karaktera koje su se učenicima vrlo svidjele.

Tako su učenici nižih razreda u Plavoj dvorani prvo poslušali kratko predavanje o zdravlju učiteljice Nataše Sušanj, inače voditeljice Male lige protiv raka naše škole, a potom su sa svojim učiteljicama na vanjskim prostorima igrali različite štafetne, ekipne, tradicijske igre te igre uz ples i glazbu. Nije izostalo ni trčanje, ni poduka o trčanju koju je učenicima dala učiteljica Nataša s učiteljicama. U 17 sati sportskim aktivnostima pridružili su se i roditelji.

Učenicima viših razreda ovaj je dan bio nešto drugačije organiziran. Oni su svoje aktivnosti imali na virovskom nogometnom stadionu, a bile su podijeljene u dva dijela. Prvi dio, nazvan Sajam spretnosti, sastojao se od igranja igara koje su osmislili razrednici sa svojim razredom, a cilj je bio da svaki razred prođe igru drugog razreda. Tako su učenici mogli uživati u igrama: igra hula-hup obručima, nošenje jaja u žlici, pingvin-ples, križić-kružić igra, vrući krumpir, slagalica strave, balonijada, gumi-gumi i igre s gumom, povlačenje autića i stolni tenis.

Posebno zahvaljujemo predsjedniku NK Podravac Mišelu Ivančinu koji nam je omogućio razglas i korištenje nogometnoga stadiona.

Dobre zabave i smijeha nije nedostajalo, a nakon igara uslijedio je kratak odmor – piknik te uživanje u hamburgerima i sladoledu.

Nakon odmora, u drugom dijelu sportskih aktivnosti, učenici su se pokazali u igrama natjecateljskoga karaktera: igrali su graničar, potezali konopac te igrali igru gusjenice. Natjecali su se paralelni razredi te su učenici i u ovom dijelu pokazali sve svoje spretnosti, vještine, ali i natjecateljski i sportski duh.

Danom otvorenih učionica pridružili smo se i projektu Dan Bezveze 2024. koji je pokrenula Osnovna škola Rapska iz Zagreba. Cilj projekta je učenicima, a i svih ostalim sudionicima, osvijestiti nepovoljan utjecaj prekomjerne i nepromišljene upotrebe tehnologije na mentalno i tjelesno zdravlje te na socijalne i komunikacijske vještine. Namjera nije tehnologiju prikazati u negativnom svjetlu. Naprotiv, tehnološki napredak mnoge nam je stvari učinio dostupnijima. Važno je razlučiti kada su nam pametni telefoni, računala i slični uređaji saveznici, a kada postajemo njihovi robovi. Osim aktivnosti koje smo provodili na Dan otvorenih učionica, učenici će u sklopu projekta na Satima razrednog odjela izrađivati logo Dana Bezveze i pisati dnevnik o aktivnostima, osjećajima i razmišljanjima tijekom sudjelovanja na Danu otvorenih učionica.

U današnjem danu sudjelovali su i podržali nas i policijski službenici za planiranje i nadzor te prevenciju Maja Gregurević i Alen Tarle - na tome im zahvaljujemo.

Dan otvorenih učionica prošao je vrlo uspješno u veselom, vedrom, pozitivnom i sportskom raspoloženju uz ostvarenje mnogobrojnih unaprijed zadanih zadaća. Tako su učenici uspješno usvojili jednu od najvažnijih – usvojili su osnovna znanja i vještine za pozitivan stav i odgovorno ponašanje usmjereno prema zdravlju koje doprinosi očuvanju i unaprjeđenju tjelesnoga, mentalnoga, emocionalnoga i socijalnoga zdravlja te osiguranju i poboljšanju kvalitete života. Također, naučili su razvijati komunikacijske kompetencije i uvažavajuće odnose s drugima, učili su suradnički učiti i raditi u timu...

Bio je ovo najzabavniji školski dan na kojem se mnogo toga naučilo i svladalo te svakako priželjkujemo još takvih dana u budućnosti.

Kako je DOU protekao u područnim školama pogledajte na sljedećim poveznicama:

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 30. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »