GLAS - naš najvažniji kapital. VODIMO BRIGU O NJEMU!

Dana 16. travnja obilježava se svjetski dan glasa. Obilježavaju ga širom svijeta otorinolaringolozi, fonijatri, logopedi i svi koji se bave fenomenom ljudskog glasa.

Što je glas? Kako dolazi do poremećaja glasa? Kako provoditi higijenu glasa? Tko može pomoći?

Odgovore na ova pitanja pročitajte pod opširnije.

Glas je najmanja jezična jedinica kojom razlikujemo značenje riječi. Znak kojim se glas bilježi je slovo. Smanjenje glasovnih mogućnosti može utjecati na učinkovitost i jasnoću govora te dovesti do teškoća koje mogu smanjiti ili ugroziti čak i radnu sposobnost. Glas nastaje interakcijom između brojnih dijelova tijela. Produkcija glasa počinje u moždanoj kori i mnogi centri  u mozgu uključeni su u slanje prikladnih impulsa u živce i mišiće koji su zaduženi za fonaciju. Glas nastaje potiskivanjem izdisajne struje iz pluća koja prolazi kroz dušnik, grkljan, ždrijelnu i usnu šupljinu i preko usta izlazi van. Glasnice su ključni organ za govorenje, gutanje i disanje.

Glas je nešto što se često uzima zdravo za gotovo. Poremećaji glasa javljaju se u oko 3-9 % opće populacije, u dječjoj i odrasloj dobi. Kada se glas promijeni nagore, kažemo da je disfoničan ili promukao. Glas je promukao kada odstupa od zdravoga glasa, odnosno kada postoje promjene u vokalnim parametrima koji ometaju komunikaciju. Disfonija ili promuklost najčešći je poremećaj glasa u dječjoj dobi.

Uzroci disfonija u dječjoj dobi mogu se podijeliti u četiri kategorije:

• organski uzroci: ukoliko je uzrok anatomske prirode, neka fiziološka bolest ili oštećenje strukture grkljana
  • organske promjene kao rezultat zloupotrebe glasa
  • funkcionalni uzroci: oboljenja glasa koja u osnovi imaju poremećenu funkciju fonacije uzrokovanu pogrešnom i neadekvatnom upotrebom fonacijskog aparata (zloupotreba glasa: vrištanje, vikanje, nedovoljna hidratacija)
  • čimbenici koji doprinose nastajanju oštećenja glasa.

Iako se najčešće javljaju u dječjoj dobi, problemi s glasom mogući su u svakoj životnoj dobi, naročito kod osoba čije zanimanje zahtijeva veći govorni napor: učitelji, profesori, odgajatelji, treneri, tv i radijski voditelji i slično. Istraživanje u SAD-u, 2004. god., utvrdilo je da učitelji u odnosu prema ostalim profesijama imaju:

- probleme s glasom: 11% učitelji, 6% ostale profesije

- izostaju s posla za vrijeme radnog vijeka zbog problema s glasom: 20 % učitelji, 4 % ostale profesije

- imaju poremećaje glasa: 57,7 % učitelji, 28,2 % ostale profesije.

Znakovi koji ukazuju na postojanje problema s glasom su promuklost, hrapavost ili šumnost  glas, nerazgovijetan govor, gubitak glasa (šapat), često kašljucanje, bolovi u grlu, pojačana napetost u području vrata, nedostatno disanje tijekom govora. Važno je pravovremeno potražiti pomoć liječnika specijalista otorinolaringologa – fonijatra koji će utvrditi uzrok nastanka promuklosti i uputiti osobu logopedu. Logopedskom terapijom osoba nauči jednostavne postupke kako uspostaviti pravilnu fonaciju bez napora, napetosti, boli i promuklosti.  Logoped može pomoći i u slučajevima gubitka govora uslijed operativnog odstranjenja grkljana. Kako bi zaštitili svoj glas potrebno je provoditi higijenu glasa (zaštitu glasa).

IZBJEGAVAJTE: vikanje, vrištanje, šaptanje, dozivanje na daljinu, govor u buci, oponašanje tuđih glasova i slična vokalna ponašanja. Također se preporučuje isključiti pušenje, alkohol, jako začinjenu hranu te prevruća ili hladna jela i pića.

VAŽNO: Pijte dovoljno vode jer je hidratacija najvažnija za vaš glas. Tekućina je potrebna za normalno vibriranje glasnica. One neće doći u dodir s glasnicama, ali će ih navlažiti.

SAVJET: Pjevajte pod tušem - ova metoda je najbolja za očuvanje glasnica jer održava mišiće larinksa jakima, a para podmazuje glasnice. „Pjevanje je gimnastika za glas.“

Ivana Radić, prof. logoped

objavio: Ena Balabanić   datum: 16. 4. 2024.