Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka 2023.

U našoj školi je 7. prosinca 2023. blagdan svetoga Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara, obilježen različitim aktivnostima.

U goste nam je došao Igor Makar, pčelar iz Virja. Sa sobom je donio košnicu, zaštitno odijelo za djecu i zaštitne rukavice te model pčelice. Govorio nam je kako pčele skupljaju nektar te kako se pčelari brinu o pčelama da bi one napravile što više meda. Saznali smo da se glavna pčela zove matica, da svaka pčelica ima svoj posao tijekom života, naučili smo i koje vrste meda postoje, za što je sve med lijek, a svi učenici mogli su i isprobati zaštitno odijelo.

Naša druga aktivnost bila je upoznavanje edukativne slikovnice „Pčelica Jelica i medo Edo“ uz koju smo saznali da je med izvrstan lijek za grlobolju i ako izgubiš dobar glas. Medo Edo je kušao ukusan med i vrlo brzo grlo mu je ozdravilo. I prvašići su mogli kušati med. Učiteljica je nabavila ove vrste: kesten, cvjetni, bagrem, šumski i pomalo neobični… med od suncokreta te med od heljde. Gotovo svi učenici su se s užitkom sladili i kušali različite vrste meda, zaključili su da je med prava poslastica.

Kao sjećanje na današnji dan, svaki je učenik za uspomenu dobio med pakiran u Nacionalnu staklenku za med s naljepnicom, edukativnu slikovnicu i promotivni listić. Nakon slatkog medenog dana učenici su veselo pošli kućama.

Razredna učiteljica Maja Šoš

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 7. 12. 2023.