Zaziv Duha Svetoga za blagoslov početka školske godine 2023./2024.

U nedjelju 17. rujna u našoj župi svetog Martina biskupa, slavljena je sveta misa za blagoslov početaka nove školske i vjeronaučne godine. Euharistijsko slavlje predvodio je župnik vlč. Marijan Kovačić.

Slavlje je započelo igrokazom: Pouka od dva magarca. Učenici Marko Posavec, Leon Puškaš, Ozren Martinčić i Emina Račan na jedan šaljiv način pokušali su nam osvijestiti važnost rješavanja problema i nesuglasica razgovorom kao dobrim alatom za miran početak nove školske godine. Učenici Lara Brcković, Veronika Turčić, Marta Cikoš, Ena Bosorić, Lana Marčinko, Luka Šoš i Marija Zalar sudjelovali su u molitvi vjernika s prinosom darova.

Tijekom propovijedi vlč. Marijan potičući i hrabreći školarce, učitelje i njihove roditelje, pozvao je neka nastoje imati što više razumijevanja jedni za druge te kroz razgovore i suradnju dođu do rješenja, kako obiteljskih tako i školskih problema. Na kraju je župnik blagoslovio sve učenike i školske torbe.

Za vjerne čitatelje naših mrežnih stranica koji nisu pribivali misi, ponovit ćemo tekst igrokaza:

Neki farmer bio je na putu sa svoja dva magarca. Da ne bi pobjegli, odlučio ih je vezati zajedno istim konopcem. Na putu farmer je ogladnio. Svakom je magarcu na njegovoj strani stavio hrpicu sjena, a on sam svratio je u gostinjac da se okrijepi. Magarci su krenuli svaki prema svom stogu sijena kako bi se najeli.

Ali konopac je bio prekratak!

Vukli su svaki na svoju stranu, i nijedan od njih dvojice nije uspio dohvatiti ni mrvicu sijena.

Poslije puno pokušaja, odlučiše razgovarati o svom problemu.

Razgovor je duugo trajao: ipak su to bili magarci, tvrdoglavi.

Konačno odlučiše: oba, zajedno, pojest će prvu hrpu sijena, a zatim zajedno drugu.

Odluku su proveli u djelo i do sita se najeli usprkos konopcu kojim su bili vezani.

Farmer je zadovoljan ustvrdio, o i vi ste se najeli, hajdemo Rudolfe, hajdemo Rudonjo, još nas čeka dugo putovanje ovom novom školskom godinom.

Ako su se magarčići uspjeli dogovoriti, možemo i mi, zar ne?

Vjeroučitelj Zlatko

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 18. 9. 2023.