Održano predavanje o Domovinskom ratu učenicima osmih razreda

U utorak 17. listopada 2017. godine održano je predavanje o Domovinskom ratu za učenike osmih razreda naše škole. Ovo predavanje održano je kao dio projekta Promicanje istine o Domovinskom ratu u školama na području Koprivničko-križevačke županije koji provodi Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske, podružnica Koprivničko-križevačke županije. Cilj ovog projekta je približiti učenicima iskustva i događaje koje su proživjeli hrvatski branitelji tijekom Domovinskog rata.

Predavanje je održao umirovljeni časnik Hrvatske vojske gospodin Robert Rodman iz Đurđevca u pratnji s gospodinom Krešom Vujčićem. U Glazbenoj dvorani naše škole dočekali su ih učenici osmih razreda sa svojim razrednicima i nastavnicom iz povijesti.Gospodin Rodman je nosio časničku odoru na kojoj su istaknuti različiti simboli Hrvatske vojske i njegova odlikovanja. Odora je kod učenika izazvala osjećaj ponosa i poštovanja prema hrvatskom branitelju.

Gospodin Rodman je svojim predavanjem nastojao učenicima osmih razreda ukazati na najvažnije činjenice o Domovinskom ratu. Najprije je govorio o ekonomskim i političkim uzrocima raspada SFRJ-a i referendumu kojim su hrvatski građani 1991. godine odabrali put samostalnosti. Opisao je početak rata u Hrvatskoj s naglaskom na prve žrtve i glavne oslobodilačke akcije. Predavač se osvrnuo i na događaje u našem zavičaju i sudjelovanju branitelja iz Podravine u Domovinskom ratu. Učenicima je predavanje bilo izrazito zanimljivo jer je bilo potkrijepljeno Power Point prezentacijom s fotografskim zabilješkama, slikovnim prikazima, skicama naoružanja te zemljovidima na kojima su prikazani prostori gdje su izvođene najvažnije oslobodilačke akcije.

Posebno je istaknuo da nisu samo branitelji zaslužni za stvaranje samostalne Republike Hrvatske već i radnici u tvornicama, seljaci na polju i svi ostali građani koji su svojim radom i trudom podupirali borbu Hrvata za stvaranje samostalne i neovisne hrvatske države. Domovinski rat je bio častan i obrambeni rat kojim je oslobađana Hrvatska. Pri kraju izlaganja podsjetio je učenike da je svaki rat strašan događaj u kojem nema ničeg privlačnog i koji pod svaku cijenu treba izbjeći. Svi smo se složili s tim.

učiteljica povijesti Ivana Dautanec, prof.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 18. 10. 2017.