2019-03-08 07:29:56

Europski dan logopedije

Europski dan logopedije obilježava se 6. ožujka. Svake godine određuje se  područje kojem će se detaljnije posvetiti, a ove godine tema je Autizam – komunikacija omogućava povezivanje. Povodom toga dana postavljen je plakat u holu kako bi se učenike informiralo o toj teškoći. 7. ožujka odrađena je i suradnja s Dječjim vrtićem Zrno Virje u kojoj su djeca najstarije skupine razvijala predvještine čitanja i računanja kroz igru i razgovor sa školskom logopedinjom.

Autizam je neurobiološki razvojni poremećaj. Može biti primarni - javlja se unutar prvih mjeseci života i sekundarni - javlja se oko druge godine života. Dio djece sporo usvaja nova znanja i vještine te imaju smanjene intelektualne sposobnosti,  dok drugi dio, odnosno većina, ima normalnu do vrlo visoku inteligenciju. Djeca s autizmom imaju teškoće u tri područja: socijalna interakcija, komunikacija i ponašanje.

Autizam jednako zahvaća svu djecu, ali neki čimbenici povećavaju rizik, npr.: spol djeteta, obiteljska anamneza, ostali poremećaji te dob roditelja. Nema poznatih uzroka pojavi autizma, no s obzirom na složenost ovog stanja postoji više mogućih uzroka. Važnu ulogu imaju genetika i okolina. Ne postoji lijek za autizam pa čak ni terapija koja bi odgovarala svima. Liječenje je individualno, a cilj je povećanje djetetovih sposobnosti smanjivanjem simptoma te podrška u razvoju i učenju. Autističnim osobama primarno se bave defektolozi ili stručnjaci drugih područja – logopedi, radni terapeuti, fizioterapeuti i sl. Liječenje može uključivati terapije usmjerene na: ponašanje, komunikacijske terapije, obrazovanje, obiteljsku terapiju. Postoje i alternativne metode liječenja autizma kojima se nastoje smanjiti simptomi autizma (kreativne terapije - usmjerene na smanjenje djetetove osjetljivosti na dodir ili zvuk kroz glazbu ili slikanje, terapije bazirane na poboljšanju senzornih sustava i sl.).

Budite strpljivi s autističnom djecom, fokusirajte se na one stvari koje djeca uspješno izvršavaju, kao i one koje ih odlikuju kao istinske genijalce. Fokusirajte se na njihov napredak, a ono što ne mogu učiniti, neka vam bude poticaj na daljnji rast i razvoj. Na sve napisano dodajte još jedno – bezuvjetnu ljubav – koja je zapravo najveći faktor uspjeha pred nepoznatom planinom zvanom autizam.

                                                                            Ivana Radić, prof. logoped


Osnovna škola prof. Franje Viktora Šignjara Virje