ŠKOLSTVO U MIHOLJANCU

Škola u Miholjancu osnovana je 1804. godine. Polazila su je djeca iz Hampovice, Rakitnice, Jabučete, Babotoka i Donjih Zdjelica.

U župnoj Spomenici postoji podatak da je udovica Helena Kuštrak poklonila svoju kuću za školu. Kuća je bila od pletera i blata te pokrivena daščicama. Jedno su vrijeme učenici nastavu imali u štaglju nekog Malančeca, a kasnije Šimunca. Budući je ova zgrada bila jako trošna, 1845. godine napravljena je nova školska zgrada od cigle.  Nažalost, o tome ne postoje nikakvi podaci u školskoj Spomenici. U vrijeme gradnje te škole učitelj je bio Ivan Puntarek, a kasnije njegov sin Franjo.

Dolaskom učitelja Martina Jakovića u Miholjanec školska je Spomenica vođena uredno i redovito. U to je vrijeme, točnije 1874. godine, škola po novom zakonu dobila naziv Obća pučka učiona s jednim učiteljem. U tom je periodu školu polazilo do sto učenika u redovnoj nastavi i oko 25 učenika u opetovnici i taj je broj održavan godinama s malim oscilacijama. Velika se pažnja posvećivala osnivanju školskih knjižnica, a sredstva su školama dodjeljivana od općinskih i županijskih vlasti. Tako je škola u Miholjancu učlanjena 1879. u Maticu Hrvatsku i dobila 26 novih knjiga pa je tada knjižnica posjedovala 136 knjiga.

Zbog promjena u Školskom odboru škola je bila zapostavljena i nikako se nije mogao riješiti problem uređenja učiteljskog stana i školskog vrta u kojem bi učenici uzgajali voćne sadnice. Škola je dobila vrt tek 1885. Na zamolbu Općine, Visoko kraljevsko ugarsko ministarstvo financija darovalo je školi posebnom darovnicom od 5. siječnja 1883. krajiško- erarsku zgradu, kućni broj 8 sa svim pripadajućim nekretninama. U proljeće 1888. godine  je iskopan školski bunar.

1890. godine, prije polaska djece iz Rakitnice i Hampovice u novu hampovečku školu, u Miholjancu je bilo 74 učenika u redovitoj školi i 20 u opetovnici.

1907. obnovljena je i proširena darovana časnička zgrada u koju je smještena škola i učiteljski stan. Tada je nabavljena i školska oprema, a učiteljica je bila Marija Sabolović. Od 1919. do 1934. učitelj je bio Đuro Vukres. On se zalagao za modernizaciju poljoprivrede i uopće života na selu. Krajem  2. svjetskog rata školu je pohađalo oko 50 učenika.

U školu je  električna struja uvedena 1954., a vodovod 1956. U to vrijeme učiteljica je bila Regina Kicivoj. Nepunih 20 godina, do 1981.godine radila je učiteljica Đurđa Pintar. Nakon  njenog odlaska redale su se mlade učiteljice, uglavnom početnice. U tom razdoblju  bilježi se stalno opadanje broja učenika, tako je 1981. u trorazrednu kombinaciju upisano svega 13 učenika.

Školske godine 1990./1991., u vrijeme Domovinskog rata zapošljava se Draženka Patačko koja je uspješno pokrenula suradnju roditelja i škole. U to je vrijeme bilo najmanje učenika, svega 8, pa je bio upitan opstanak ove područne škole. Školske godine 1994./1995. obnovljena je cijela školska zgrada zajedno s učiteljskim stanom. 1996.godine uvedeno je centralno plinsko grijanje.

Sanjica Kovač zapošljava se 2000. godine. Odlaskom učiteljice u matičnu školu, na  njezino mjesto početkom ove školske godine došla je Mirjana Gašparić.

Škola danas ima 7 učenika u dvorazrednoj kombinaciji.

Voditeljica PRO Miholjanec: Mirjana Gašparić, učiteljica