Obilježili smo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Danas, 17. studenog, obilježili smo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. U skladu s epidemiološkim mjerama odali smo počast braniteljima koji su sudjelovali u bitci za Vukovar, onima koji su bili ranjeni ili/i dali svoj život braneći grad, grad koji je postao simbol stradanja hrvatskog naroda u Domovinskom ratu.

Bitka za Vukovar započela je 25. kolovoza 1991. godine zajedničkim napadom jugoslavenske vojske i četnika koji su iz svih smjerova napadali grad različitim topničkim oružjima, granatama... Stanovništvo Vukovara moralo je iseliti iz grada kako bi se spasilo.

18. studenog 1991. godine, nakon tromjesečne opsade grada od strane JNA i četnika, prestao je otpor hrvatskih branitelja u Vukovaru, gradu koji je postao junak naše domovine i simbol hrvatske slobode.

Nakon što su sva sela oko Vukovara bila okupirana od strane srpskog agresora, pripadnici srpske vojske ušli su u grad te se iživljavali  nad preživjelim civilima i ranjenicima te uhvaćenim braniteljima. Dio zarobljenika ubijen je i strpan u masovnoj grobnici na Ovčari, dio u nekim drugim masovnim grobnicama, a dio je zadržan u srpskim logorima. Tijekom bitke veliku podršku preostalom stanovništvu, ali i samim braniteljima, davao je i voditelj Radio Vukovara Siniša Glavašević koji je čitavo vrijeme emitirao program. Odveden je i ubijen na Ovčari. Njegova Priča o gradu postala je podrška i molitva Vukovaraca u najtežim trenutcima.

Zapalili smo svijeće za sve Vukovarce i sve branitelje te im u mislima zahvalili za njihovu veliku žrtvu.

Ivana Dautanec, prof.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 17. 11. 2020.

« Ožujak 2024 »