Jednom ovisnik, uvijek ovisnik

Mjesec borbe protiv ovisnosti u Republici Hrvatskoj obilježava se od 15. studenoga do 15. prosinca. Svake godine u navedenom razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti te se time nastoji potaknuti društvo na aktivnu borbu.

Naša se škola svake godine također uključuje u obilježavanje i kroz različite oblike rada učenicima viših razreda želi osvijestiti štetnost svih ovisnosti. Ove godine pedagoginja Mira Sulimanec i učiteljica Hrvatskoga jezika Danijela Sunara-Jozek organizirale su predavanje o čestoj ovisnosti kod nas, a to je alkoholizam. Tako su učenici sedmih razreda u petak 29. studenoga  prisustvovali predavanju članova Kluba liječenih alkoholičara iz Đurđevca. Gosti, Dražen Šemovčan, liječeni alkoholičar i tajnica Kluba Dubravka Gregurić, u uvodnom su dijelu objasnili sedmašima što je ovisnost i kako ovisnost utječe na fizičko i psihičko stanje ljudskoga organizma. U daljnjem izlaganju govorili su o alkoholizmu te su iz vlastitoga iskustva i iskustva svojih članova rekli da je alkoholizam ovisnost cijele obitelji, a ne samo onoga člana koji je alkoholičar. Objasnili su i to da se na liječenje nikoga ne može prisiliti, ako to on sam ne želi te koji su sve načini liječenja alkoholičara u Hrvatskoj.

O problemu alkoholizma sedmaši uče i kroz književne tekstove, tako da će o tom problemu govoriti i na satu lektire kada pročitaju pripovijetku Vjenceslava Novaka Iz velegradskoga podzemlja u kojoj pisac alkoholizam prikazuje kao problem koji uzrokuje i druge društvene probleme (nasilje, ubojstvo).

objavio: Administrator   datum: 1. 12. 2013.

« Kolovoz 2017 »