Predmartinjska večer kulture 2014.

U ove predmartinjske dane svi Virovci i Virovke, kao i mnogi drugi naši dragi gosti, rado se odazovu na večer kulture koju organizira naša škola.

Ove godine Predmartinjsku večer kulture upriličili smo 6. studenoga u 19 sati u školskoj glazbenoj dvorani.

U zanimljiv kulturni program uveli su nas pjesmom i sviranjem zbor i tamburaši HPD- a Ferdo Rusan, naši prijatelji slavljenici koji obilježavaju 130. obljetnicu Društva,  a sve uzvanike pozdravila je ravnateljica Škole Marica Cik Adaković. Na samom početku Zoran Homen predstavio je akademskog slikara iz Garešnice Matu Gerecija, a načelnik Općine Virje Mirko Perok otvorio je njegovu izložbu slika. Zanimljivo predavanje o arheološkim istraživanjima na nalazištu Virje - Volarski breg/Sušine održala je dr. Tajana Sekelj Ivančan, a bivši virovski učenik i arheolog Robert Čimin govorio je o restauratorskim radovima na dvjema knjigama virovske Župe. O njima, kao i o župnoj knjižnici govorio je i župnik vlč. Ivica Bačani. Kratko izlaganje o značaju zapisa za izučavanje mjesne povijesti održao je naš umirovljeni ravnatelj Dražen Podravec. U trenutcima predaha od izlaganja šaljivim krasnoslovom sve nas je razveselio učenik Ivan Marčinko koji je ujedno s učenicom Leom Hrženjak predstavio i školski projekt- knjižicu recepata Recepti virovske sokačic. O ovoj knjižici recepata s ponosom je govorila i ravnateljica Škole te se ujedno zahvalila svima onima koji su svoje znanje, vrijeme i ljubav uložili u ostvarenje ove knjižice. Posebno se zahvalila našim učiteljicama Željki Ivorek i Katarini Franjo koje su cijele godine vrijedno sa svojim učenicima radile na ostvaraju te knjižice. Također se zahvalila i našim učiteljima koji su za domjenak pripremili jela po receptima iz knjižice zajedno sa školskim odbornikom Draženom Đuriševićem koji je napisao proslov i predstavio knjigu, a svima je poznat televizijski  promotor Podravkine kuhinje. Tisak knjige financijski  je poduprla Royalova zaklada za međugeneracijsku solidarnost iz Zagreba.

Pokrovitelji večeri kulture bili su Družba Braća Hrvatskoga Zmaja, obitelj Matvej i Općina Virje.

Nakon svečanog programa uzvanici su mogli uživati u izloženim slikama te domjenku koji je priređen u predvorju naše škole.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 6. 11. 2014.