Kajkavski etnografski kviz 2014.

U srijedu 5. studenog u našoj školi održan je tradicionalni dvadest i drugi Kajkavski etnografski kviz. I ove godine posjetili su nas i u kvizu sudjelovali mnogi nama dragi gosti (učenici natjecatelji sa svojim voditeljima, vrtićanci iz vrtića Vrapčić, Bregunica i Zrno sa svojim predstavnicima, predstavnici Općine Virje, prosudbena komisija...). U natjecanju je sudjelovalo šest škola: Oš Grgura Karlovčana Đurđevac, OŠ Ferdinandovac, OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac, OŠ Kloštar Podravski, OŠ Molve i škola domaćin- OŠ Virje. Tema ovogodišnjega kviza bila je hrana pa je sve bilo u tome ozračju. Učenici natjecatelji odgovarali su na pitanja iz zavičajne kajkavštine, krasnoslovili su pjesme svojih najdražih kajkavskih pjesnika, igrali su razne igre, odgovarali na pitalice te na kraju predstavili svoje završne projekte.Tako smo saznali kako se priprema kolač za te čas , kaj se je negda jelo, kak su se koštali naši stari... Neke stvari smo naučili, nekih se prisjetili, a mnogima smo se i nasmijali. O tome tko je u natjecanju ponajbolji odlučivala je produdbena komisija: dr. Davorin Hećimović, etnologinja Vesna Peršić Kovač, prof.,ravnateljica i prof. savjetnica Anđelka Rihtarić te Dražen Đurišević, voditelj Podravkine promocije kulinarstva. Svi su se složili da su svi natjecatelji bili jako dobri, ali ipak smo, zbrojivši sve bodove, dobili pobjednika- OŠ Kalinovac, dok su drugo mjesto podijelile OŠ Ferdinandovac i OŠ Molve. U kratkim predasima od natjecanja svojim folklornim programom  razveselili su nas i zabavili vrtićanci, a lutkarskom igrom učenici OŠ Vladimira Nazora iz Sv. Ilije.

I ovogodišnji Kajkavski etnografski kviz protekao je u zajedničkom druženju, njegovanju zavičajne kajkavštine i kulturne baštine, prijateljskom ozračju i natjecateljskom duhu, a vodile su ga učiteljice Silvana Bebek i Maja Šoš.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 6. 11. 2014.