Terenska nastava u Hrvatsko zagorje

U utorak 16. travnja učenici šestih, sedmih i osmih razreda, polaznici dodatne nastave prirodoslovnih predmeta, posjetili su Hrvatsko zagorje u sklopu terenske nastave. U pratnji su bile njihove učiteljice Sonja Kalanj i Mirela Došen.

Prvo odredište je bio Grad labirinata u neposrednoj blizini Termi Jezerčica u Donjoj Stubici. Zabavili smo se pokušavajući pronaći izlaz iz 9 labirinata koji simboliziraju moć, osjećaje, energiju, povezanost, mudrost i znanje, ljubav i stvaralaštvo, život i smrt, preobrazbu i  slobodu. Nakon toga posjetili smo spomenik prirode i zaštićen spomenik kulture - Gupčevu lipu u Gornjoj Stubici. Oko 400 godina stara Gupčeva lipa jedini je živi svjedok Seljačke bune iz 1573. godine. Pod njezinom krošnjom Matija Gubec, vođa Seljačke bune, okupljao je svoje istomišljenike i s tog ih je mjesta poveo u borbu za pravdu. U neposrednoj blizini nalazi se i Spomen park Rudolf Perešin, posvećen pilotu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i heroju Domovinskog rata rodom iz Gornje Stubice. U njemu su pilotova statua i MiG-21 na kojem je preletio iz JNA u Klagenfurt. Uslijedio je posjet zagorskom dvorcu Oršić u Gornjoj Stubici u sklopu kojega je Muzej seljačkih buna koji svojom muzejskom postavom dočarava duh tih davnih vremena. Uz dvorac je smješten Spomenik Seljačkoj buni i Matiji Gupcu koji je podignut 1973. godine povodom obilježavanja četiristote obljetnice Seljačke bune. Nakon razgledavanja muzeja i uživanja u predivnoj prirodi uputili smo se u Park znanosti Oroslavje. Ondje smo na zanimljiv i primjeren način praktično naučili o naizgled teškim i zahtjevnim nastavnim sadržajima iz Fizike i Matematike. Isprobavajući različite eksperimente, upoznali smo se s fizikalnim zakonitostima i matematičkim teoremima - zvučnim valovima, optičkim iluzijama, akceleracijom, vektorima, gravitacijom i mnogim drugim sadržajima.

Više fotografija pogledajte pod - opširnije.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 17. 4. 2019.