Svjetski dan glasa

Svjetski dan glasa obilježava se 16. travnja. Glas je najmanja jezična jedinica kojom razlikujemo značenje riječi. Znak kojim se glas bilježi je slovo. Smanjenje glasovnih mogućnosti može utjecati na učinkovitost i jasnoću govora te dovesti do teškoća koje mogu smanjiti ili ugroziti čak i radnu sposobnost. Poremećaji glasa javljaju se u oko 3-9 % opće populacije, u dječjoj i odrasloj dobi. Kada se glas promijeni nagore, kažemo da je disfoničan ili promukao. Glas je promukao kada odstupa od zdravoga glasa, odnosno kada postoje promjene u vokalnim parametrima koji ometaju komunikaciju. Disfonija ili promuklost najčešći je poremećaj glasa u dječjoj dobi.

Uzroci disfonija u dječjoj dobi mogu se podijeliti u četiri kategorije:

• organski uzroci: ukoliko je uzrok anatomske prirode, neka fiziološka bolest ili oštećenje strukture grkljana
  • organske promjene kao rezultat zloupotrebe glasa
  • funkcionalni uzroci: oboljenja glasa koja u osnovi imaju poremećenu funkciju fonacije uzrokovanu pogrešnom i neadekvatnom upotrebom fonacijskog aparata (zloupotreba glasa: vrištanje, vikanje, nedovoljna hidratacija)
  • čimbenici koji doprinose nastajanju oštećenja glasa.

Iako se najčešće javljaju u dječjoj dobi, problemi s glasom mogući su u svakoj životnoj dobi, naročito kod osoba čije zanimanje zahtijeva veći govorni napor: učitelji, profesori, odgajatelji, treneri, tv i radijski voditelji i slično.

Za zaštitu glasa potrebno je provoditi njegovu higijenu.

IZBJEGAVAJTE: vikanje, vrištanje, šaptanje, dozivanje na daljinu, govor u buci, oponašanje tuđih glasova i slična vokalna ponašanja.

Preporučuje se isključiti pušenje, alkohol, prevruća ili hladna jela i pića te jako začinjenu hranu. Važno je piti puno vode jer se tako postiže hidratacija glasa.

Logopedica Ivana Radić, prof.

objavio: Ena Balabanić   datum: 16. 4. 2019.

« Ožujak 2024 »