Predmartinjska večer kulture 2018.

Povodom Martinjskih dana Općine Virje u našoj školi tradicionalno se održavaju dvije velike manifestacije – Kajkavski etnografski kviz i Predmartinjska večer kulture.

U četvrtak 8. studenog, u 19 sati, u Glazbenoj dvorani naše škole upriličen je bogat program Predmartinjske večeri kulture. Započeo je krasnoslovom učenika Martina Barberica, mentorice Katarine Franjo, prof.

Moderatorica večeri bila je naša ravnateljica Marica Cik Adaković, prof. koja je pozdravila sve drage goste i poželjela im dobrodošlicu.

Večer kulture započela je predstavljanjem slikovnice Priča o vitezu i Martinu o kojoj je govorila autorica Ivanka Ferenčić Martinčić, dipl. knjižničarka i općinski načelnik Mirko Perok koji je, također, pozdravio sve goste i zahvalio se na bogatoj večeri kulture.

Također, predstavljena je još jedna slikovnica naziva Izgubljeno blago naše bivše učenice Ive Plemenčić, a o njoj su govorile Ivina mentorica Katarina Franjo, prof., knjižničarka Đurđica Krčmar Zalar, prof. i sama autorica Iva. U predstavljanju smo saznali kako talentirana Iva ne piše samo i oslikava slikovnice, nego izrađuje i izvanredne kostime po kojima je već postala poznata. U predstavljanju slikovnice, točnije čitanju, sudjelovali su i učenici 2. a razreda, učiteljice Ksenije Vinković i učenica Mateja Bosorić. Na kraju, Iva je svoju slikovnicu, povodom 25. godišnjice Općine Virje, darovala općinskom načelniku Mirku Peroku.

O Zborniku Virje na razmeđu stoljeća 8 koji je nastao povodom 25. obljetnice Općine Virje govorio je akademik prof. dr. sc. Dragutin Feletar.

Novi broj Virovskoga bobnjara, općinskog godišnjaka, predstavila je urednica Danijela Sunara Jozek, prof. i općinski načelnik Mirko Perok koji je zahvalio urednici te svima onima koji su dali svoj doprinos u ostvarenju lista. U tome im je scenskim prikazom pomogao Zoran Stružan, član Glumišne družine Virje.

Posebnu pažnju privukla je knjižica recepata Traditional cookbook from Virje, a o njezinom nastanku, u kojem su sudjelovali naši učenici, polaznici izborne nastave Engleskog jezika, govorila je Lena Njemeček, prof. i Dražen Đurišević, mag. oec. U knjižici su na engleski jezik prevedeni tradicionalni virovski recepti iz knjižice Virovska sokačic. Profesorica Lena predstavila je učenike koji su sudjelovali u izradi knjižice te pohvalila njihov trud istaknuvši kako proces prevođenja nije lak posao, a glavni cilj im je bio sačuvati izvorne virovske recepte.

Članovi Povijesno-geografske grupe sa svojim su voditeljicama Ivanom Dautanec, prof. i Sonjom Kalanj, prof. i ove godine priredili zanimljivi projekt naziva Trbuhom za kruhom? Projekt su predstavili učenici osmog razreda Iva Puškaš i Antun Gregar, a za ovu priliku pripremili su i kratak poučan film.

Ove godine naša škola prolazi kroz opsežnu energetsku obnovu, a detaljnije o projektu Energetska obnova virovske škole govorili su dožupan Ratimir Ljubić i naša ravnateljica Marica Cik Adaković, prof.

Između predstavljanja slikovnica, zbornika, knjiga i projekata nastupili su naši nadareni učenici, polaznici Umjetničke škole Fortunat Pintarić Koprivnica, Područni odjel Virje te članovi Glumišne družine Virje.

Na kraju još jedne Predmartinjske večeri kulture moderatorica večeri, ravnateljica Marica Cik Adaković, prof., sve je goste pozvala na druženje i domjenak.

Fotografije: Sanja i Đuro Grčić

Više fotografija pogledajte pod opširnije.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 9. 11. 2018.