Kajkavski etnografski kviz 2018.

6. studenog ove godine, povodom Martinjskih dana Općine Virje, održan je Kajkavski etnografski kviz. I ove godine pripremile su ga i vodile – učiteljica Silvana Bebek i knjižničarka Đurđica Krčmar Zalar.

Tema ovogodišnjeg kviza bila je Stari zanati i obrti pa je i uređenje Glazbene dvorane i pozornice bilo u tom duhu. Zahvalni smo ovogodišnjim izlagačima u postavljanju prigodne scene: Ivanki Turković koja se bavi tkanjem i često je prisutna na različitim obrtničkim sajmovima, Željki Lukanec koja ima mali obiteljski obrt koji izrađuje kreativne darove, likovnoj umjetnici Željki Embreuš koja se bavi oslikavanjem stakla, Mariji Embreuš koja plete cekere i Peri Ciku koji izrađuje zanimljive predmete od drva, a bavi se i prikupljanjem starina.

Naše voditeljice Kviza i ravnateljica škole Marica Cik Adaković pozdravile su sve drage goste te voditelje i natjecatelje škola – OŠ Fran Koncelak Drnje, OŠ Gola, OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac, OŠ Koprivnički Ivanec, Kunovec, i našu školu, OŠ prof. F. V. Šignjara Virje. Također su pozdravile i članove povjerenstva Kviza (etnologinju Vesnu Peršić Kovač, prof., Anđelku Rihtarić, prof., Jasminu Sinovec, ravnateljicu Obrtničkog učilišta POUKA i dr. Davorina Hećimovića), goste iz OŠ Vladimir Nazor Sveti Ilija kod Varaždina, goste iz OŠ Donja Stubica, školsku odbornicu Melitu Ivančić, pročelnicu Županijskoga ureda te predstavnice DND-a Virje koje su i ove godine osigurale prvu nagradu Kviza Danijelu Večenaj i Kristinu Filipović. Kvizu su pribivali i oni najmlađi - vrtićarci sa svojim odgajateljicama i ravnateljicama iz Dječjeg vrtića Zvončić Gola i Dječjeg vrtića Zrno Virje koji su otvorili kviz svojom dramsko-scenskom igrom Zaljubljeni Ivek. Svojim recitalom Moj dom Kviz su obogatile i učenice iz OŠ Vladimir Nazor iz Svetog Iliije.

Kao i svake godine natjecatelji su spremno odgovarali na postavljena pitanja te pokazali sva svoja znanja vezana uz stare zanate i obrte. Također, krasnoslovili su pjesme kajkavskih pjesnika te igrali igru Licitarsko srce. Na kraju natjecateljskog dijela predstavili su svoje jezično-istraživače projekte. Prema broju sakupljenih bodova prvo mjesto zauzele su učenice (Sara Premec i Marija Švegović) s voditeljicom Danijelom Sunara Jozek, prof. iz OŠ Gola osvojivši glavnu nagradu - petodnevno ljetovanje u Selcu. Nagradu su im uručile predsjednica DND-a Virje Danijela Večenaj i i direktorica Virovskog doma i općinska pročelnica Kristina Filipović. Pobjednicima, ali i svim ostalim natjecateljima i voditeljima čestitala je i ravnateljica naše škole te ih razveselila viješću - svi ostali natjecatelji bit će nagrađeni izletom u Koprivnicu, posjetit će Obrtničku komoru i Muzej grada Koprivnice te se tako ujedno pripremiti za sljedeći kviz čija će tema biti Domaćinstvo i higijena u kuhinji. Također, najavila je i sve pozvala na predstojeću Predmartinjsku večer kulture koja će se održati u četvrtak 8. studenog.

Foto: Sanja Grčić

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 6. 11. 2018.