Predavanje o Domovinskom ratu za učenike osmih razreda

4. listopada 2018. godine održano je predavanje o Domovinskom ratu za učenike osmih razreda naše škole. Predavanje je održano kao dio projekta Promicanje istine o Domovinskom ratu u školama na području Koprivničko-križevačke županije, a provodi ga Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske, podružnica Koprivničko-križevačke županije. Predavanje je održao umirovljeni brigadir Hrvatske vojske gospodin Darko Kereša te je bilo odlična nadopuna naučenom na nedavnoj terenskoj nastavi u Vukovaru.

Brigadir Kereša je u svojem predavanju učenicima osmih razreda ukazao na najvažnije činjenice o Domovinskom ratu i potaknuo ih na razmišljanje o važnosti hrvatskih branitelja u oslobađanju hrvatskih krajeva. Prvo je govorio o ekonomskim i političkim uzrocima raspada SFR Jugoslavije i referendumu na kojemu su hrvatski građani odabrali samostalnost i izlazak iz SFR Jugoslavije. Opisao je početak rata u Hrvatskoj, a pomoću zemljovida na PowerPoint prezentaciji protumačio težak položaj Hrvatske tijekom srpske agresije i pokušaj stvaranja Velike Srbije. Učenike je posebno zainteresirala priča o količini naoružanja koje su koristili hrvatski branitelji, ali i agresori. Predavač se posebno osvrnuo na događaje u našem zavičaju i sudjelovanju branitelja iz Podravine u Domovinskom ratu te istaknuo veliku važnost tzv. Bitke za vojarne, na ovom našem području, koja je doprinijela naoružavanju hrvatskih branitelja.

Pri kraju izlaganja podsjetio je učenike da je svaki rat strašan događaj u kojem nema ničeg privlačnog i koji pod svaku cijenu treba izbjeći. Učenicima se jako svidjelo predavanje brigadira Kereše jer im je na zanimljiv način dočarao događaje kroz koje su prolazili hrvatski branitelji u vrijeme Domovinskog rata. Stav i odora Hrvatske vojske s odličjima kod učenika su izazvali osjećaj strahopoštovanja i zahvalnosti.

Na kraju samog predavanja brigadira je pozdravila i ravnateljica škole Marica Cik Adaković kojoj je brigadir za školsku knjižnicu, u znak dobre suradnje, poklonio knjigu Željka Gašparovića, Svjetlost slobode.

Ivana Dautanec, prof.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 10. 10. 2018.

« Ožujak 2024 »