Obilježen Europski dan jezika

Što je Europski dan jezika?

Europska godina jezika 2001., koju su zajednički organizirali Vijeće Europe i Europska unija, uspjela je uključiti milijune ljudi diljem 45 zemalja sudionica. Njihove aktivnosti slavile su jezičnu raznolikost Europe i promicale učenje jezika. Nakon uspjeha te godine, Vijeće Europe proglasilo je Europski dan jezika koji se slavi 26. rujna svake godine.

Opći ciljevi Europskog dana jezika su:

-upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje

-promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koju treba njegovati i sačuvati
-poticati cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili za potrebe užitka i razmjene.

Učenice 5. a, b i c razreda te učenici 8. a i b razreda koji pohađaju dodatnu nastavu njemačkog jezika, uz pomoć učiteljica Brankice Šeničar i Nikoline Zglavnik Matica, izradili su prigodan plakat. Učenici su prevodili najčešće korištene izraze za članove obitelji i jelo te nekoliko stihova pjesmice Bratec Martin na različite europske jezike, čime su ukazali na jezičnu i kulturnu raznolikost Europe. Učenički rad je izložen u holu škole.

Nikolina Zglavnik Matica, prof. i Brankica Šeničar, prof.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 26. 9. 2018.