Mala virovska prkačijada 2018.

U petak 11. svibnja 2018. u maloj sportskoj dvorani naše škole upriličena je Mala virovska prkačijada, pravo slastičarsko druženje u kojem su sudjelovali učenici četvrtih razreda osnovnih škola. U program Male prkačijade uveli su nas učenici 4. a razreda, Petra, Lea i Lovro, i njihova učiteljica Draženka Patačko. Nakon uvodnog programa svim nazočnima obratila se ravnateljica škole Marica Cik Adaković predstavivši ovogodišnji žiri Prkačijade – Dragicu Lukin, Mimozu Bala, Mateu Mandir McConnell i Jasnu Šignjar. Nakon ravnateljičinih riječi program su vodile naše učenice petog razreda Nika Puškaš, Nika Cik i Nika Vedriš. Podsjetile su nas da je Virovska prkačijada međunarodni festival spravljanja sitnih kolača koje zovemo prkači, a Mala virovska prkačijada, kojom je naša škola već treću godinu suorganizator Velikoj prkačijadi, je natjecanje učenika osnovnih škola središnje Podravine u spravljanju sitnih kolača. Gostima su također pojasnile kako se Mala virovska prkačijada priređuje pod stručnim vodstvom našega školskoga susjeda i odbornika te Podravkinoga promotora Dražena Đuriševića. Predstavile su nam i Organizacijsko i stručno povjerenstvo: Dražena Đuriševića, predsjednika Povjerenstva, Mirka Peroka, organizatora, Stjepana Odobašića, inicijatora i autora projekta, Dragicu Lukin, koordinatoricu slastičara, Melitu Ivančić, glasnogovornicu Festivala i voditeljicu press-službe, Biserku Hatadi, tajnicu Povjerenstva i voditeljicu operativnog tima, Maricu Cik Adaković, organizatoricu Male virovske prkačijade, Maju Šobak, organizatoricu Vrtićke prkačijade i Jasnu Šignjar, koordinatoricu Udruga žena. Također, spomenule su i ostale u organizaciji: Josipu Rasinec, služba informacija i domaćica na info-pultu, Elizabetu Milanović Glavica, koordinatoricu s turističkim zajednicama, Filipa Adakovića, službenog prevoditelja s engleskog jezika, Tomislava Turkovića, grafičko oblikovanje i Sanju Grčić, fotografkinju.

Mala prkačijada ne bi bila moguća bez naših vrijednih natjecatelja, učenika četvrtih razreda, i njihovih mentora. Ove godine sudjelovalo je sedam škola: OŠ Mihovil Pavlek Miškina, Đelekovec, OŠ Grgura Karlovčana, Đurđevac, OŠ Gola, Gola, OŠ Ivan Lacković Croata, Kalinovac, OŠ Antun Nemčić Gostovinski, Koprivnica, OŠ prof. Blaža Mađera, Novigrad Podravski i OŠ prof. Franje Viktora Šignjara, Virje. Prisutnima su se u pozdravnom govoru obratili Dražen Đurišević govorivši o ideji Prkačijade i propozicijama natjecanja, dožupan Koprivničko-križevačke županije Ratimir Ljubić te načelnik Općine Virje Mirko Perok. Dožupan i načelnik službeno su otvorili Malu prkačijadu.

Nakon uvodnog programa i pozdravnih riječi uslijedio je drugi dio programa-izrada kolača koja je trajala oko 90 minuta. Učenici su vrijedno prionuli poslu izrade kolača, a poslije izrade predstavili su kolače koje su ranije napravili kod kuće. Nakon natjecateljskog dijela programa održana je zajednička izrada dekoracija pod vodstvom mentorice Dragice Lukin, predsjednice Saveza slastičara Hrvatske.

Prvo mjesto u izradi najboljih kolača, najprkača, zauzela je OŠ prof. Blaža Mađera, Novigrad Podravski, drugo mjesto OŠ Mihovil Pavlek Miškina, Đelekovec, a treće mjesto OŠ Ivan Lacković Croata, Kalinovac. U kategoriji najboljih prezentacija kolača prvo mjesto je zauzela škola domaćin, Osnovna škola profesora Franje Viktora Šignjara, Virje, drugo mjesto OŠ Grgura Karlovčana, Đurđevac, a treće mjesto OŠ Gola, Gola. Za najbolji inovativni kolač nagadu je dobila OŠ Antun Nemčić Gostovinski, Koprivnica, za najuređeniji stol OŠ Ivan Lacković Croata, Kalinovac, a za najljepše uređen tradicionalan stol OŠ Mihovil Pavlek Miškina, Đelekovec.

Našu školu na Maloj prkačijadi predstavljali su učenici četvrtog razreda Lana Jaković i Branimir Tomec s voditeljicom, učiteljicom Silvanom Bebek.

Učenici su uživali izrađujući starinske slastice, kao i gledatelji koji su fine kolače probali. Čestitamo svim sudionicima Male prkačijade i veselimo se slastičarskom druženju i iduće godine!

Više fotografija možete pronaći u foto galeriji.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 11. 5. 2018.