Dodijeljene nagrade "Školama prijateljima starijih"; te otvorena izložba fotografija

Kako mladost vidi starost? Ili kako osnovnoškolci vide starije od sebe? Pitanje je na koje smo odgovorili na današnjoj svečanoj dodjeli nagrada. Predivne fotografije koje su snimili učenici osnovnih škola, uvele su uzvanike u svijet starijih kroz dječje oči. Puna Svečana dvorana Udruženja obrtnika odisala je pozitivnom energijom. Svaki je uzvanik pri dolasku dobio vrećicu s poklonima koje su izradile vrijedne ruke učenika iz osnovnih škola „Petar Zrinski“, Čabar, Draškovec iz Draškovca i OŠ prof. Franje Viktora Šignjara iz Virja. Ovo što ste pročitali samo je jedan dio prekrasne vijesti koju možete pročitati na web stranicama Royalove zaklade za međugeneracijsku solidarnost.

„Kako vidim druge generacije“ fotografski je natječaj koji je Royalova zaklada raspisala  za pet osnovnih škola koje već surađuju na projektima i programima s Royalovom zakladom. Od pet, tri su škole zadovoljile uvjete. Iz svake je odabran po jedan najbolji rad, dok 15 odabranih fotografija čini izložbu. Od te tri škole  i naša Škola ima najbolju fotografiju i  to rad učenice Veronike Golubić pod naslovom Virovske bake. Osim Veronikine fotografije, za izložbu su izabrane i fotografije učenika Jakoba Adakovića, Petre Šklebar, Tee Babec, Dore Hatadi, Mateje Odobašić i Leonarde Pavunić.

Nagrada i tolike odabrane fotografije za izložbu su rezultat višemjesečnoga rada članova Medijske grupe. Naši učenici su fotografirali svoje sumještane, bake i djedove u raznim životnim situacijama. Na samom kraju trebalo je odabrati 30 najboljih fotografija i poslati na natječaj.  U odabiru fotografija stručnu pomoć članovima Medijske grupe i voditeljici Katarini pružio  je i stručni suradnik Royalove zaklade – Igor Nobilo, majstor fotograf koji je, zajedno s predstavnicom Royalove zaklade Teom Matijašec, 5. ožujka 2014., posjetio učenike naše Škole.  Njegov je zadatak bio savjetom pomoći u finalnom odabiru o kojem su nakraju ipak odlučili učenici naše Škole i voditeljica Katarina Franjo.

Učenici Veronika Golubić, Tea Babec, Petra Šklebar, Dora Hatadi i Jakob Adaković su, zajedno s ravnateljicom Maricom Cik Adaković i učiteljicama Željkom Ivorek i Katarinom Franjo u petak,  25. travnja 2014., prisustvovali svečanoj dodjeli nagrada i otvorenju izložbe u Zagrebu.  Ovom dodjelom nagrada i izložbom fotografija svi zajedno su obilježili Europski dan međugeneracijske solidarnosti - 29. travnja. Nagrade su fotoaparat te novčana nagrada. One su vlasništvo škole i moraju se upotrijebiti za održavanje već postojećih aktivnosti volontiranja i međugeneracijske solidarnosti, kao i za stvaranje novih. Učenici su fotografirali naše starije sumještane čije fotografije će u obliku zajedničke izložbe putovati po školama, a na jednom takvom putovanju posjetit će i našu školu. Veselimo se izložbi.

objavio: Administrator   datum: 29. 4. 2014.