Dan sjećanja na Vukovar

18. studenog 1991. godine, nakon tromjesečne opsade JNA i četnika, prestao je otpor hrvatskih branitelja u Vukovaru – gradu koji će postati simbol hrvatske slobode, gradu junaku naše domovine.

I mi smo u našoj školi, 17. studenog, obilježili taj dan, dan sjećanja na žrtve, na branitelje koji su sudjelovali, dali svoj život ili bili ranjeni u obrani, na civile koji su morali bježati iz svoga rodnoga grada.

Nakon hrvatske himne, članovi Povijesne grupe upoznali su učenike viših razreda o važnosti bitke za Vukovar. Učenici su dobili kratak uvid u povijesnu važnost Vukovara u obrani naše domovine.

Bitka za Vukovar započela je 25. kolovoza 1991. godine zajedničkim napadom jugoslavenske vojske i četnika koji su grad iz svih smjerova napadali različitim topničkim oružjem. Sredinom rujna oko uske linije obrane Vukovara sakupilo se više od 200 agresorskih tenkova, oklopnih transportera i drugih vrsta oružja i pješadije. Stanovništvo Vukovara moralo je iseliti iz grada kako bi se spasilo.

Glavni stožer HV-a imenovao je Milu Dedakovića Jastreba za zapovjednika obrane Vukovara. On je u Vukovar došao zajedno s bivšim kapetanom JNA Brankom Borkovićem, Mladim jastrebom.

Iako je vukovarskih branitelja bilo znatno manje u odnosu na vojsku JNA, pružali su neočekivani otpor prema velikosrpskom agresoru. Svoj život za Vukovar dao je i Blago Zadro koji je postao legenda vukovarske obrane.

Veliku podršku preostalom stanovništvu grada, ali i samim braniteljima davao je i voditelj Radio Vukovara Siniša Glavašević koji je čitavo vrijeme emitirao program. On je odveden i ubijen na Ovčari.

Nakon što su sva sela oko Vukovara pala u ruke srpskog agresora 18. studenog 1991. godine, okupiran je i herojski grad Vukovar. Pripadnici srpske vojske ušli su u grad te se iživljavali nad preživjelim civilima i ranjenicima te uhvaćenim braniteljima. Dio zarobljenika ubijen je i bačen u masovnu grobnicu na Ovčari, dio je bačen u neke druge masovne grobnice, a dio je zadržan u srpskim logorima.

Zapalimo i mi svijeće za sve Vukovarce, za sve branitelje i prisjetimo se...

učiteljica povijesti Ivana Dautanec, prof.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 18. 11. 2017.