Vjeronaučna grupa u Varaždinu

U organizaciji župnog pastorala, 4. ožujka, Vjeronaučna grupa i stolnotenisači u pratnji vjeroučitelja Zlatka Bočkaja posjetili su bivšeg župnika vlč. Milana Lončarića u Svećeničkom domu i Samostan uršulinki u Varaždinu. Velečasni Milan radosno nas je dočekao, smjestio u prekrasnu kapelu gdje nam je ukratko ispričao o svom životu. Opisao je kako je dobio poziv od Boga da postane svećenik te svoj svećenički životni put koji ga je kao kapelana doveo prvo u župu sv. Josipa u Zagrebu. Tamo se u pastoralu prvi puta susreo s drogerašima, alkoholičarima i mladima koji su spavali po ulici. Makar je bio veliki izazov raditi s njima kroz zajednicu mladih, mnoge je uspio izvesti na pravi put. U Velikoj Pisanici  je vrlo uspješno vodio zbor. Nakon toga je bio premješten na šest godina u Donju Dubravu u Međimurju, a tada je dobio poziv biskupa da moram ići u župu gdje je župnik bio suspendiran i gdje mještani nisu prihvatili sljedeća tri svećenika. Njegovim dolaskom i Božjom milošću župa je oživjela, čak je imala i dva mladomisnika, nakon čega će doći u župu Virje. Tu pamti krasne ljude, osobito mu je na srcu Mlada misa vlč. Davora Šumandla, molitvena zajednica i zajednica mladih Martinci. Mi mu još zahvaljujemo na izgradnji prelijepe vjeronaučne dvorane gdje se i danas okupljamo na župnom vjeronauku. Nakon Virja odlazi u Varaždin gdje će djelovati u bolničkom pastoralu. I sam će ubrzo oboljeti te će biti smješten u svećenički dom gdje i danas živi. Danas je na službi u župi Margečan gdje župniku pomaže oko pastorala vjernika. U slobodno vrijeme vodi molitvenu zajednicu, često mu dolaze ljudi s raznim problemima na duhovni razgovor i okrjepu duše. Na kraju nam je poručio: „Dragi učenici, ako budete imali Božje ljubavi u svom srcu, onda ćete biti najbolji učenici, najuspješniji i najfiniji, bit ćete najomiljeniji u razredu. Nikad nemojte bježati od križa tj. od životnih teškoća i izazova. U molitvi recite, prihvaćam te Isuse, onda ćete se uvijek primiti učenja, nećete bježati od problema, nego ćete ga rješavati. Budite disciplinirani i čistog srca, učite živjeti za druge i to će vas sve voditi k tome da ćete biti uspješni u životu i sretni do u vječnost.“ Na kraju nas je vlč. Milan sve blagoslovio uz pozdrave župljanima u Virju.

Kod sestara uršulinki srdačno nas je dočekala s. Damjana koja nam je ukratko ispričala o svom redu i redovništvu. Pokazala nam je prelijepu crkvu Rođenja Isusovog koja se nalazi u sklopu samostana. Obišli smo prekrasan vrt, vrtić i učionice za djecu koje vode časne. Na kraju susreta s. Damjana nam je dala porukice ohrabrenja.

Slijedio je ručak u McDonaldsu i obilazak Starog grada Varaždina. Na povratku kući je bilo vrlo živo uz pjevanje duhovnih pjesama za mlade. Zahvaljujemo župniku Ivici Bačaniju i našem DVD-u u realizaciji ovog lijepog izleta.

Leonarda Pavunić 8. c, Petra Popec 8. c i Rebeka Vidić 8. a

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 14. 3. 2017.