Predavanje o podravskim nošnjama

Učiteljice Željka Ivorek, Katarina Franjo, Ksenija Janković Vusić i Danijela Sunara-Jozek osmislile su projekt pod nazivom Virovska narodna nošnja u kojem sudjeluju učenici 4.b razreda te polaznici Medijske i Novinarsko-literarne grupe.

U sklopu projekta u četvrtak 24.11. prisustvovali smo zanimljivom predavanju o narodnim nošnjama koje je osmislila ravnateljica Muzeja grada Đurđevca Edita Janković Hapavel.

Ukratko je ispričala ono najosnovnije o narodnim nošnjama jer, kako i ona sama kaže, o tome se može mnogo govoriti. Cilj joj je bio da učenike i nastavnice pouči tome kako se prije oblačilo, zbog čega se nešto nosilo, kada i kako se nešto nosilo.

Predavanje je popraćeno fotografijama (starima i novima) na kojima smo mogli vidjeti različite odjevne predmete ovisno o tome je li dječja, muška ili ženska, nose li ju djevojke, snahe ili starije žene, u koje se doba godine nosila… Isto tako se po odjeći moglo vidjeti socijalno stanje osobe (bogatiji su imali raskošniju nošnju). Osim odjeće važnost su nekada pridavali i frizurama te je žena u određenoj životnoj dobi imala drugačiju frizuru.

Gospođa Edita naglasila je da svako mjesto ima po nečemu drugačiju narodnu nošnju i to je veliko bogatstvo.

Dio ovoga našega projekta je i anketa koju smo osmislili i proveli među roditeljima o tome koliko danas njihovi ukućani i naši sumještani te sumještanke nose narodnu nošnju.

Nama je ovo bio izvrstan poticaj za daljnje istraživanje virovskih nošnji te nastavljamo i dalje marljivo raditi.

Erin Cikoš Ivašković, 8.c

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 25. 11. 2016.

« Listopad 2017 »