Završna konferencija u projektu energetske obnove naše škole

Kao što je i najavljeno na početnoj konferenciji prije mjesec dana, 18. studenoga s početkom u 11 sati u Glazbenoj dvorani naše škole, održana je završna konferencija za novinare projekta Izrada projektne dokumentacije za energetsku učinkovitost Osnove škole prof. Franje Viktora Šignjara Virje.

Prošle su  dvije godine otkada se naša škola aplicirala za ovaj projekt i sada je projektna dokumentacija u potpunosti napravljena.

Konferenciju je otvorio župan Darko Koren koji je zahvalio svim sudionicima konferencije te je istaknuo da su projekti energetske obnove odgojno-obrazovnih ustanova u Koprivničko-križevačkoj županiji vrlo važni jer je štednja energije zapravo jedan oblik proizvodnje energije. Sve je više odgojno-obrazovnih ustanova u našoj županiji koje se javljaju na taj projekt, a Županiji je kao nositelju projekta, to iznimno drago.

Nakon župana Korena sudionicima se obratio Natko Bilić, direktor tvrtke Planetaris d.o.o. iz Zagreba koja je izradila cjelokupnu projektnu dokumentaciju. Gospodin Natko Bilić rekao je da očekuje da se uskoro krene raditi na obnovi Škole jer je projektni dio završen, a on  obuhvaća arhitektonski, strojarski i elektrotehnički dio. Arhitektonski dio podrazumijeva građevinske radove (rekonstrukcija cijele ovojnice zgrade, krovišta i promjena stolarije). Strojarski dio podrazumijeva promjenu da se energija što ravnomjernije i efikasnije raspodjeli po zgradi te ugradnju solarnoga sustava za zagrijavanje potrošne tople vode. Elektrotehnički poslovi podrazumijevaju zamjenu postojeće rasvjete LED rasvjetom. Izvedbom svih radova prema dokumentaciji zgrada naše škole godišnje bi trebala ostvariti 75% uštede energije, odnosno 203,564 kn godišnje i biti u energetskom razredu B. Procjena troškova za obnovu je 5,809,128 kn s PDV-om.

Predstavnik Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Predrag Čuljak rekao je da su niskoenergetske zgrade budućnost, a niskoenergetske odgojno-obrazovne ustanove ugodnije za boravak djece i zato je Fond vrlo aktivan u obnovi zgrada.

Viša stručna savjetnica u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja Andrea Horvat Friščić rekla je da sva bespovratna sredstva dolaze iz europskih fondova i da za razdoblje do 2020. godine ima dovoljno sredstava za mnogobrojne projekte za javne ustanove, zgrade i obiteljske kuće.

Načelnik Mirko Perok izrazio je zadovoljstvo što je projektna dokumentacija završena i da se nada da će uskoro krenuti radovi.

Na završetku konferencije sudionicima obratila se ravnateljica Marica Cik Adaković koja je izrazila svoje zadovoljstvo načinom na koji se projekt odvija od prvoga dana, a posebno je zadovoljna što će na kraju projekta, kada će biti gotova obnova naše škole, školska zgrada zadržati vizualni identitet koji je osmislio prof. Zdravko Tišljar.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 18. 11. 2016.