Sponzori

Predavanje o Domovinskom ratu za učenike osmih razreda

U srijedu 16. studenog 2016. godine održano je predavanje o Domovinskom ratu za učenike osmih razreda naše škole. Ovo predavanje održano je kao dio projekta Promicanje istine o Domovinskom ratu u školama na području Koprivničko - križevačke županije koji provodi Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske podružnica Koprivničko - križevačke županije. Predavanje je održao umirovljeni časnik Hrvatske vojske gospodin Robert Rodman iz Đurđevca u pratnji s gospodinom Krešom Vujčićem. U Glazbenoj dvorani naše škole dočekali su ih učenici sva tri osma razreda sa svojim razrednicima.

Gospodin Rodman nastojao je u svojem predavanju učenicima osmih razreda ukazati na najvažnije činjenice o Domovinskom ratu i potaknuti ih na razmišljanje o važnosti opisanih događaja. Govorio je najprije o ekonomskim i političkim uzrocima raspada SFRJ i referendumu na kojem su hrvatski građani prije više od 25 godina odabrali put samostalnosti. Opisao je početak rata u Hrvatskoj s naglaskom na prve žrtve i glavne oslobodilačke akcije. Pomoću zemljovida na PowerPoint prezentaciji protumačio je težak položaj Hrvatske tijekom srpske agresije. Učenike je posebno zainteresirala priča o naoružanju koje su koristili hrvatski branitelji, ali i agresori. Predavač se posebno osvrnuo na događaje u našem zavičaju i sudjelovanju branitelja iz Podravine u Domovinskom ratu. Pri kraju izlaganja podsjetio je učenike da je svaki rat strašan događaj u kojem nema ničeg privlačnog i koji pod svaku cijenu treba izbjeći. Učenici su nakon izlaganja postavili nekoliko pitanja, a njihov poseban interes privukla je svečana časnička odora koju je nosio gospodin Rodman i na kojoj su istaknuti različiti simboli Hrvatske vojske i njegova odlikovanja.

U ime učenika i razrednika osmih razreda predavaču Robertu Rodmanu obratio se nastavnik povijesti Nikola Cik sa zahvalom što je zainteresirao učenike, koji su vrlo pažljivo pratili izlaganje, za upoznavanje hrvatske suvremene povijesti i pomogao u poučavanju povijesti u našoj školi. Izrazio je zadovoljstvo što je ovakvo predavanju u našoj školi održano u tjednu u kojem obilježavamo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. Podsjetio je i na simboliku današnjeg dana jer je prije točno četiri godine izrečena oslobađajuća presuda hrvatskim generalima Mladenu Markaču (rođen u Đurđevcu) i Anti Gotovini čime je Domovinski rat definitivno priznat kao obrambeni i časni rat o čemu je govorio gospodin Robert Rodman u svojem izlaganju.

Nikola Cik, prof.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 17. 11. 2016.

« Prosinac 2018 »