Predmartinjska večer kulture 2016.

U četvrtak 10. studenog u 19 sati upriličena je tradicionalna virovska Predmartinjska večer kulture. U prepunoj Glazbenoj dvorani naše škole u bogatom programu mogli su uživati mnogi dragi nam gosti. Svečanost je započela krasnoslovom učenice Klare Zvonar, a potom je sve nazočne pozdravila ravnateljica škole Marica Cik Adaković koja je ujedno bila i moderatorica ove večeri. Poznata pjesnikinja i uvijek draga nam školska gošća, Božica Jelušić, potom je predstavila monografiju slikara Ivana Andrašića Hod ispod velikog oblaka te je tako najavila izložbu autorovih slika u kojoj su gosti mogli uživati nakon svečanosti. Potom je uslijedilo predstavljanje knjige našeg mladog virovskog profesora Nikole Cika, a o njegovoj knjizi Ekohistorija Đurđevca i Virja u drugoj polovici 18. stoljeća govorio je Nikolin profesor i mentor Hrvoje Petrić. Nazočnima se obratio i sam autor knjige Nikola Cik govorivši o procesu pisanja i nastanka svoje knjige, a u govoru se posebno zahvalio svima onima koji su mu u tom procesu pomagali i omogućili njeno ostvarenje. Naša ravnateljica potom je na pozornicu pozvala i našeg bivšeg učenika, vlč. Davora Šumandla, župnika u župi Kozarevac. On je kratkim govorom i  prezentacijom predstavio Kozarevac, njegovu povijest, osnutak župe, život mještana… Također  je predstavio i djevojke - Viktoriju Gašparić i Mateju Sinković koje su predstavile projekt Vrijedne ruke Kozarevca u kojem su fotografijama prikazale župu Kozarevac i svakodnevni  život  Kozarevčana. Također i u ovoj izložbi fotografija gosti su mogli uživati nakon svečanosti. Novost ove Predmartinjske večeri kulture svakako je bio novi, prvi, godišnjak Virovski bobnjar kojeg je vrlo zanimljivo predstavio naš učenik Ivan Marčinko. Virovski bobnjar nastavlja se na bogatu virovsku tiskarsku tradiciju, a njegov cilj je informirati mještane o godišnjem radu Općine i općinskih udruga. O procesu nastanka ovog godišnjaka govorio je načelnik Općine Virje Mirko Perok i urednica Danijela Sunara Jozek. Program predstavljanja bio je obogaćen i glazbenim nastupima učenika i profesora Umjetničke škole Fortunat Pintarić Koprivnica, a u jednoj izvedbi pridružio im se i naš učitelj Darko Gabaj. Na kraju svečanosti naša ravnateljica zahvalila se svim učesnicima ove bogate Predmartinjske večeri te sve uzvanike pozvala na druženje i uživanje u postavljenim izložbama.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 11. 11. 2016.

« Ožujak 2024 »